Co to są bakterie

Każda osoba z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że bakterie otaczają nas wszędzie. Możemy je spotkać w domu, w miejscach publicznych, w jeziorze, czy w sklepie. Niektóre bakterie żyją także na naszej skórze i wewnątrz naszego ciała. Nie wszystkie bakterie są dla nas groźne. Niektóre z nich są nawet niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Aby lepiej zrozumieć rolę bakterii oraz zagrożenia wynikające z ich przenoszenia się, przeczytaj poniższy artykuł.

Czym są bakterie?

Bakterie to grupa mikroorganizmów, które wykazują charakterystyczną budowę. W odróżnieniu od komórek roślinnych lub zwierzęcych nie zawierają one otoczonych błoną organelli komórkowych, takich jak np. mitochondria oraz jądro komórkowe. Królestwo bakterii jest bardzo zróżnicowane. Organizmy te przystosowały się do życia nawet w ekstremalnych warunkach, takich jak lodowce Antarktydy, czy niebywale gorące oceaniczne kominy hydrotermalne. Bakterie odgrywają bardzo ważną rolę w obiegu pierwiastków biogennych w przyrodzie. Dzięki ich obecności mogą także zachodzić różnego rodzaju cykle biochemiczne oraz procesy gnicia, czy fermentacji.

Bakterie symbiotyczne – co warto wiedzieć?

Aby dowiedzieć się, czym są bakterie symbiotyczne, warto najpierw poznać definicję zjawiska symbiozy. Symbiozą nazywamy zjawisko współżycia przynajmniej dwóch gatunków organizmów, przy czym ten układ jest korzystny dla obu tych organizmów w przypadku mutualizmu lub tylko dla jednego z nich w przypadku komensalizmu. Bakterie symbiotyczne to więc takie bakterie, które żyją w symbiozie z innym organizmem, na przykład z organizmem ludzkim. W przypadku ludzi najbardziej istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu są bakterie, które tworzą mikroflorę jelitową. Przez zamieszkiwanie jelita, tworzą pewien ekosystem, który pomaga w trawieniu niektórych pokarmów. Bakterie jelitowe biorą udział w fermentacji składników pokarmowych, stymulacji systemu odpornościowego, w zwalczaniu niekorzystnych drobnoustrojów, czy także w produkcji witamin i hormonów.

Bakterie chorobotwórcze – czym są?

Bakterie chorobotwórcze to bakterie, które mogą wywoływać różnego rodzaju choroby oraz dolegliwości u człowieka lub innych organizmów żywych. Bakterie chorobotwórcze mogą wywoływać takie choroby jak gruźlica, zapalenie płuc, choroby związane z układem pokarmowym, czy choroby skóry. Patogenne bakterie mogą także wywoływać tężec, błonicę, tyfus, trąd lub syfilis. Z tego powodu należy przestrzegać odpowiednich zasad higieny, szczególnie podczas odwiedzania słabiej rozwiniętych krajów, gdzie te choroby są bardziej powszechne niż w Polsce.

Jak zarażamy się bakteriami?

Bakterie otaczają nas niemal z każdej strony. Większość z nich jest niegroźna, jednak niektóre z nich, należące bakterii patogennych wywołują różnorodne choroby u człowieka. Bakterie chorobotwórcze mogą być obecne w wielu miejscach. Najczęściej spotyka się je na powierzchniach często dotykanych przez wiele osób. Mogą bytować także na przykład w publicznych toaletach, w autobusach, na poręczach oraz klamkach. Warto także wspomnieć, że wiele bakterii może namnażać się w suszarkach do rąk, które często można spotkać w łazienkach w galeriach handlowych. Dzieje się tak, ponieważ ciepłe powietrze tam obecne sprzyja namnażaniu się bakterii. Z tego powodu po skorzystaniu z toalety i wymyciu rąk, warto osuszyć je za pomocą papieru i zrezygnować z używania suszarki. Jest to na pewno bardziej rozsądny i higieniczny wybór, który zmniejszy ryzyko przenoszenia się niekorzystnych bakterii chorobotwórczych. Bakterie są najbardziej liczne na naszych dłoniach, ponieważ to właśnie nimi dotykamy wszystkiego wokół nas. Z tego powodu należy często je myć oraz unikać dotykania nimi twarzy. Skóra dłoni jest bowiem gruba i skutecznie chroni nas przed przenikaniem bakterii do wewnątrz organizmu. Jednak przeniesienie bakterii z dłoni w okolicę błony śluzowej ust, nosa lub oczu może narazić nas na zakażenie. Źródłem bakterii, które nieświadomie przenosimy na twarz, są także telefony komórkowe. Z tego powodu nie należy zapominać o ich dezynfekowaniu. Podczas rozmowy telefonicznej korzystniejsze będzie trzymanie telefonu w pewnej odległości od twarzy, użycie trybu głośnomówiącego lub słuchawek. W ten sposób ryzyko przeniesienia bakterii zostanie zminimalizowane.

Jak zapobiec przenoszeniu się bakterii?

Kiedy dowiemy się więcej na temat bakterii, warto pomyśleć nad tym, jak zapobiegać ich przenoszeniu się. Doskonałym pomysłem będzie stosowanie np. płynów do dezynfekcji w celu pozbycia się bakterii z dłoni, telefonu komórkowego lub często używanych powierzchni. Jeżeli jesteśmy chorzy i musimy opuścić dom, warto także stosować jednorazowe maseczki ochronne. W ten sposób zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się bakterii i będziemy chronić inne osoby.

Gdzie kupić dobrej jakości środki ochrony osobistej?

Środki ochrony indywidualnej, takie jak maseczki, przyłbice, czy rękawiczki ochronne możesz zamówić w ComboMedical. Nasz sklep internetowy oferuje także doskonałej jakości płyny do dezynfekcji, dzięki którym utrzymasz swoje dłonie w nienagannej czystości. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego ComboMedical.

Dowiedz się, czym są wirusy – Co to są wirusy?

CLOSE
Add to cart