Środki do dezynfekcji – działanie, sposób użycia

Środki do dezynfekcji – działanie, sposób użycia

Mija prawie rok od pojawienia się pierwszego w Polsce przypadku zachorowania na koronawirusa SARS-Cov-2. Wirus niestety cały czas mutuje się, a nowa odmiana dotarła już do Polski, budząc ogromne niepokoje wśród polskiego społeczeństwa. Polacy znów masowo wykupują środki ochrony osobistej, w tym środki do dezynfekcji. Czy są one skuteczne, jakie mają działanie i w jaki sposób z nich korzystać? W tym artykule odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Środki do dezynfekcji – czy warto?

Środki do dezynfekcji to skuteczna ochrona przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, które znajdują się w różnych miejscach i na różnego rodzaju powierzchniach, np. w autobusach, przychodniach, bankach, bankomatach, biletomatach, paczkomatach i innych miejscach publicznych. Jest to również niezbędny element higieny dla pacjentów, którzy mają osłabiony układ immunologiczny. Środki do dezynfekcji rąk mają silne działanie bakteriobójcze, dlatego przede wszystkim zalecane są w celu ochrony przed zarażeniem koronawirusem. Płyny lub żele do dezynfekcji warto mieć zawsze przy sobie i stosować w miarę możliwości po każdym dotknięciu przedmiotów i powierzchni, z których mogą korzystać inne osoby. Środki odkażające na bazie alkoholu zawierają około 75-80% alkoholu. Takie stężenie alkoholu jest w stanie zabić wirusa w czasie 15-30 sekund! Wykazują działanie bakteriobójcze na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne między innymi Escherichia coli, gronkowce, paciorkowce, prątki gruźlicy oraz grzybobójcze. Część z tych preparatów działa również wirusobójczo na wirusy otoczkowe, między innymi na wirusy grypy, żółtaczki typu B i C oraz nieotoczkowe (m.in. rotawirusy, adenowirusy).

Sposób użycia płynu do dezynfekcji rąk

W zależności od formy środka antybakteryjnego (płyn, żel, spray) nakładamy go lub pryskamy na dłonie, wcieramy i czekamy, aż preparat wniknie w skórę i odparuje. Preparatem warto przecierać również przedmioty codziennego użytku, takie jak np. telefon, czy portfel, gdyż na nich również gromadzą się drobnoustroje. Należy pamiętać, by zarówno przed, jak i po zastosowaniu środka nie wkładać palców do oczu, buzi i nosa.

Czy środki do dezynfekcji chronią przed koronawirusem?

Środki dezynfekujące działają zarówno na bakterie, jak i wirusy, wykazując działanie na poziomie 99,99%, pod warunkiem, że w składzie mają zawartość minimum 60% etanolu. Optymalna wartość stężenia alkoholu etylowego wynosi 70%. Dlatego przed zakupem warto dokładnie prześledzić skład produktu i skuteczność jego działania.

CLOSE
Add to cart