Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie Sars-Cov-2!

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje groźną chorobę o nazwie Covid-19, która infekuje układ oddechowy, co może doprowadzić do niebezpiecznego zapalenia płuc, krzepnięcia krwi i innych powikłań, które mogą spowodować śmierć. Wirus najczęściej objawia się takimi symptomami jak: kaszel, gorączka,  duszności, zmęczenie, utrata smaku, utrata zapachu, czy też sporadycznie biegunka. Na ciężką formę choroby najbardziej narażone są osoby, które cierpią na dodatkowe choroby, tzw. choroby współistniejące, tj. cukrzyca, nadciśnienie, tarczyca, nowotwory, choroby serca i wiele innych, a także choroby starsze i z niską odpornością.

Jak się uchronić przed wirusem?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że wirus przenosi się drogą kropelkową oraz przez dotyk. Do najbardziej podstawowych zasad, których należy przestrzegać, zaliczyć można: częste mycie rąk, zasłanianie ust podczas kichania i kaszlu, zachowywanie bezpiecznej odległości, unikanie dotykania oczy, nosa i ust, a także ograniczanie spotkań i wyjść do miejsc publicznych. Są to skuteczne metody ochraniania się przed zachorowaniem. Stosuje się je również  w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową, np. grypie sezonowej.

 

Metody walki z koronawirusem

Częste mycie lub dezynfekcja rąk

Pamiętaj, by zawsze mieć przy sobie żel antybakteryjny. Pozwoli Ci on zachować higienę rąk, po wyjściu z autobusu, ze sklepu, skorzystaniu z bankomatu, biletomatu i innych urządzeń powszechnie dostępnych. Jeśli jesteś w pomieszczeniu, pamiętaj, by myć regularnie ręce z użyciem mydła lub płynów na bazie alkoholu (minimum 60%). Mocne środki higieniczne w połączeniu z ciepłą wodą zabijają wirusy.

 

Zasłanianie ust podczas kaszlu i kichania

Może zdarzyć się, że w autobusie lub sklepie dostaniesz ataku kaszlu, lub kichniesz. Pamiętaj, by w trosce o innych zakrywać usta chusteczką lub łokciem w trakcie tej czynności. Jeśli skorzystasz z tego pierwszego rozwiązania, pamiętaj, by wyrzucić chusteczkę do kosza i zdezynfekować ręce. Zakrywanie ust podczas kichania i kaszlu zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów, w tym groźnego dla zdrowia i życia koronawirusa.

 

Zachowywanie bezpiecznej odległości

Jeśli już nie możesz pozostać w domu, pamiętaj o zachowywaniu co najmniej 1 m odległości od innych osób, szczególnie tych, którzy mogą mieć objawy koronawirusa. Jeśli będziesz znajdywać się zbyt blisko, istnieje ryzyko wdychania, wydalanego podczas kaszlu, kichania lub nawet oddychania wirusa.

 

Unikanie dotykania ust, oczu i nosa

Może zdarzyć się, że w roztargnieniu włożysz  palca do ust, podrapiesz się po nosie lub poprawisz rzęsę w oku. Jeśli będziesz mieć brudne ręce, może doprowadzić to do zakażenia wirusem.

 

Pozostanie w domu

Postaraj się jak najwięcej czasu spędzać w domu i ograniczyć do minimum spotkania z przyjaciółmi, chodzenie po galeriach i inne niekonieczne wyjścia do miejsc publicznych.

CLOSE
Add to cart