Koronawirusy to szeroka grupa wielu gatunków wirusów, które należą do podrodziny Coronaviridae. Koronawirusy składają się z pojedynczej nici RNA o budowie helisy, a także posiadają osłonkę białkową, chroniącą materiał genetyczny i nadającą poszczególnym koronawirusom charakterystycznych właściwości. Za aktualnie trwającą pandemię choroby COVID-19 odpowiada koronawirus SARS-CoV-2, czyli tak zwany wirus ostrej niewydolności oddechowej. W bardzo ciężkich przypadkach ten typ koronawirusa może doprowadzić do ostrej niewydolności układu oddechowego i nawet do śmierci. Grupa objawów zarażenia się tym koronawirusem przebiega z różnym stopniem nasilenia. Niezwykle istotna jest znajomość tych symptomów, by możliwe było skuteczne rozpoznanie infekcji u siebie i u osób w najbliższym otoczeniu. Ta wiedza umożliwia szybkie rozpoczęcie procesu diagnostyki i leczenia, a także ograniczenie rozprzestrzeniania się tego wirusa.
Objawy koronawirusa
Koronawirus SARS-Cov2 wywołuje niebezpieczną dla zdrowia i życia chorobę – COVID-19, która przebiega w bardzo zróżnicowany sposób. U większości osób chorych mogą nie występować żadne objawy lub przebieg choroby może być skąpoobjawowy. Jest to zjawisko występujące często wśród młodych ludzi. U większości osób zarażonych rozwijają się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Oznacza to, że pomimo aktywnej infekcji i rozpowszechniania się wirusa w organizmie, Pacjenci nie odczuwają żadnych dolegliwości z tym związanych i nie wymagają hospitalizacji, jednakże są nadal źródłem infekcji i mogą zakażać kolejne osoby, które mogą przechodzić chorobę zdecydowanie ciężej. Dlatego należy stosować się do zaleceń lekarzy i pamiętać o utrzymywaniu dystansu społecznego, zakrywaniu ust i nosa, a także o przestrzeganiu nałożonej odgórnie kwarantanny. COVID-19 atakuje głównie dolny układ oddechowy, a szczególnie płuca. Mogą być widocznie również inne problemy zdrowotne, np. infekcje górnych dróg oddechowych.
Do najczęściej występujących objawów koronawirusa SARS-CoV-2 zaliczyć można:
- suchy kaszel, który po jakimś czasie może zamienić się w kaszel produktywny,
- gorączka,
- problemy z oddychaniem,
- duszności nasilające się w różnym stopniu,
- ogólne pogorszenie się samopoczucia i apatia,
- utrata węchu lub (i) smaku, która może utrzymywać się nawet kilka miesięcy po infekcji
- zmęczenie,
- ból mięśni i stawów
- dreszcze
- katar
- ból gardła
- ból głowy
- nudności i wymioty, może pojawiać się również biegunka.
Czas wylęgania wirusa, (czas upływający od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych symptomów) to około 5 dni, jednakże może wahać się od 2 do 14 dni.
Podstawowe objawy koronawirusa
Do podstawowych objawów koronawirusa należą: gorączka, kaszel i duszności oraz utrata węchu i/lub smaku. Symptomy te są wynikiem zajęcia przez wirusa tkanek płuc i wywołania stanu zapalnego tego narządu. Dochodzi do pogorszenia się wydolności oddechowej, a w skrajnych przypadkach do sytuacji, w której pacjent wymaga respiratora.