Rękawiczki z atestem, a rękawiczki bez atestu. Czym się różnią i na które warto się zdecydować?
Rękawiczki jednorazowe obok maseczek do twarzy i środków do dezynfekcji stały się podstawowym elementem w walce z bakteriami i wirusami, w tym z koronawirusem, wywołującym groźną chorobę Covid-19, która prowadzi do zainfekowania dróg oddechowych. Rękawiczki to również podstawowy środek ochronny, po który sięgają lekarze, farmaceuci, pielęgniarki, kosmetyczki, osoby pracujące w laboratoriach, handlu i innych branżach. Często wykonują swoje obowiązki w rękawiczkach przez wiele godzin, dlatego tak ważne jest, aby były one całkowicie bezpieczne dla skóry. Na rynku znajduje się wiele rodzajów rękawiczek, które dzielą się na dwie grupy: rękawiczki z atestem i rękawiczki bez atestu. Wyjaśniamy czym się różnią i na które warto się zdecydować.
Rękawiczki, które niegdyś były dostępne praktycznie w każdej aptece, kiosku i sklepie spożywczym, aktualnie stały się towarem decyfitowym. Nic dziwnego, bowiem są jednym z głównych środków ochronnych podczas pandemii koronawirusa. Wkładamy je na dłonie idąc do sklepu, na pocztę, do paczkomatów i w wiele innych miejsc, w których isteniej ryzyko zakażenia wirusem poprzez dotyk. Wiele firm i sklepów postanowiło poszerzyć swoją ofertę produktów o rękawiczki, odpowiadając tym samym na wzmożone potrzeby społeczeństwa. Zanim jednak dokonamy zakupu, powinniśmy upewnić się, czy produkt jest sprawdzony, zbadany i bezpieczny dla skóry.
Rękawiczki z atestem vs rękawiczki bez atestu
Rękawiczki z atestem to produkt medyczny, który spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa. Są oznakowane symbolem CE (certyfikat bezpieczeństwa), zgodne z normami europejskimi i posiadają odpowiednie oznaczenie klasy wyrobu. Główna klasa EN455 składa się z 4 istotnych części:
EN 455-1– oznacza, iż rękawiczki są szczelne, czyli pozbawione luk, poprzez które mogą przedostawać się groźne patogeny (bakterie i wirusy)
EN 455-2– oznacza, że produkt jest odpowiednio elastyczny i odporny na rozdarcia, pęknięcia i wszelkie uszkodzenia
EN 455-3– oznacza, że rękawice mają pozytywną ocenę biologiczną, a oznakowanie zostało poprzedzone testami i jest z nimi zgodne
EN 455-4– wskazuje na trwałość rękawiczek, np. kilka lat od dnia dystrybucji
Spełnienie wszystkich tych form daje gwarancję wysokiej jakości, odporności na zniszczenia reakwiczek, a przede wszystkim bezpieczeństwa i to właśnie po nie należy sięgać. W Polsce atesty na rękawiczki wydaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (atesty PZH). Świadectwa jakości zdrowotnej dotyczą bezpieczeństwa takich wyrobów w kontakcie z żywnością i skórą człowieka.
Właśnie z takich rękawiczek korzystają pracownicy branży medycznej – są to przede wszystkim RĘKAWICZKI NITRYLOWE – kliknij i dowiedz się więcej.
Rękawiczki bez atestów są to tanie rękawiczki, produkowane często w Chinach, które nie spełniają odpowiednich norm zalecanych w przemyśle. Nie ma bowiem gwarancji, że produkt jest szczelny i zapewni nam bezpieczestwo w kontakcie z przedmiotem zakażonym. Zapewniając tego typu rękawiczki pracownikom np. w salonie ksometycznym, możemy narazić ich na niebezpieczeństwo. Rękawiczki bez atestów ponadto są nietrwałe, szybko się rozrywają, nie spełniając swojej podstawowej funkcji.