Czym się różnią wirusy od bakterii

Często pojęcia, takie jak bakteria i wirus są mylone, co powoduje wiele nieścisłości i niedopowiedzeń. Wiele osób nie wie, czym się różnią wirusy od bakterii, dlatego zamiennie używa tych dwóch pojęć. Nie należy jednak mylić tych pojęć, ponieważ bakterie i wirusy znacznie różnią się od siebie funkcjonowaniem, budową, sposobem zakażenia oraz wywoływanymi przez nie chorobami.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czym się różnią wirusy od bakterii, należy najpierw poznać charakterystykę obydwu tych grup drobnoustrojów.

Wirusy nie są zaliczane do organizmów żywych. Nie mają one metabolizmu, nie odżywiają się ani nie namnażają w środowisku. Do rozmnażania niezbędne im jest inny organizm, na przykład organizm ludzki. Po wniknięciu do komórek organizmu żywego wirusy mogą się namnażać, korzystając z mechanizmów replikacji gospodarza. W ten sposób mogą infekować kolejne komórki oraz powodować choroby i przenosić się na inne organizmy.

Więcej o wirusach przeczytasz tutaj – Co to są wirusy?

Bakterie są natomiast organizmami żywymi. Są one znacznie większe od wirusów, dzięki czemu można oglądać je pod mikroskopem świetlnym. Bakterie również nie mają jąder komórkowych ani mitochondriów, jednak mogą namnażać się poza organizmem gospodarza. Bakterie mają również bardziej złożoną budowę. Są one otoczone ścianą komórkową oraz błoną komórkową. Posiadają one w cytoplazmie elementy, takie jak nukleoid oraz rybosomy. Bakterie mogą żyć pojedynczo lub tworzyć większe i bardziej rozbudowane kolonie.

Więcej o bakteriach przeczytasz tutaj – Co to są bakterie?

Czym się różnią wirusy od bakterii?

Wirusy i bakterie różnią się więc przede wszystkim budową. Bakterie mają bardziej skomplikowaną budowę, wirusy natomiast są znacznie prostsze. Bakterie nie są zaliczane do organizmów, a bakterie tak. Wirusów nie możemy oglądać w mikroskopie świetlnym, natomiast bakterie są bardzo łatwo zauważalne.

Jak się chronić przed wirusami i bakteriami?

Bakterie i wirusy mogą powodować różne choroby, dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę przed nimi. Można zapobiec zakażeniu się bakteriami i wirusami przez stosowanie środków ochrony indywidualnej, takich jak rękawiczki nitrylowe, lateksowe lub winylowe, maseczki czy przyłbice. Warto też dezynfekować powierzchnie i dłonie za pomocą płynów do dezynfekcji. Doskonałej jakości środki ochrony indywidualnej zakupisz w sklepie internetowym ComboMedical

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat koronawirusa, to sprawdź co to są koronawirusy.

CLOSE
Add to cart